67.7 F
Windom
Wednesday, September 22, 2021

State qualifiers from Section 3A track

State Qualifiers from Section 3A – GIRLS

100 dash: 1. Hannah Schjenken (RWV) 13.20. 2. Anna Suda (SWCE) 13.33.

200 dash: 1. Taryn Rauk (HBC) 27.25. 2. Jessica Novotny (BOLD/BLHS) 27.27.

400 dash: 1. Gracie Zewiske (Luverne) 58.73. 2. Gracie Bucher (Windom) 1:01.02.

800 run: 1. Grace Drietz (Canby-Minneota) 2:16.49. 2. Morgan Gehl (HLOF) 2:18.56.

1,600 run: 1. Morgan Gehl (HLOF) 4:58.74. 2. Grace Drietz (Canby-Minneota) 5:01.96.

3,200 run: 1. Amanda Overgaauw (MCC) 11:00.45. 2. Tenley Nelson (Luverne) 11:06.38. 3. Jenna DeBates (Luverne) 11:06.52.

100 HH: 1. Samantha Untiedt (HLOF) 16.98. 2. Braelyn Kracht (SWCE) 17.16.

300 LH: 1. Regan Feit (Luverne) 46.51. 2. Avery Koenen (Montevideo) 48.20.

4×100 relay: 1. Redwood Valley 51.37. 2. HBC 51.74.

4×200 relay: 1. Luverne 1:48.35. 2. SWCE 1:48.81.

4×400 relay: 1. Luverne 4:06.88. 2. Canby-Minneota 4:10.17.

4×800 relay: 1. Luverne 9:51.24. 2. MCC 10:02.32

High jump: 1. Aidyn Bruns (Canby-Minneota) 5-2. 2. Avery Koenen (Montevideo) 5-1.

Pole vault: 1. Kaitlyn Schuur (SWCE) 11-2. 2. Peyton Hanson (JCC) 9-2.

Long jump: 1. Hannah Schjenken (RWV) 16-11½. 2. Avery Koenen (Montevideo) 16-8¾.

Triple jump: 1. Avery Koenen (Montevideo) 36-9½. 2. Hannah Schjenken (RWV) 34-7.

Shot put: 1. Delaney Smith (Windom) 44-5. 2. Jacelyn Hart (Luverne) 39-1.

Discus: 1. Delaney Smith (Windom) 125-6. 2. Kaitlynn Bot (Lakeview) 115-10.

 

State Qualifiers from Section 3A – BOYS

100 dash: 1. Ashton Sandbulte (Luverne) 11.17. 2. Maverick Goblirsch (RWV) 11.25.

200 dash: 1. A.J. Josephson (Canby-Minneota) 23.12. 2. Tyson Bork (HBC) 23.17.

400 dash: 1. A.J. Josephson (Canby-Minneota) 49.87. 2. Micah Schaap (SWCE) 50.28.

800 run: 1. Mason Clark (RWV) 1:59.78. 2. Ben Van Eps (CMCS) 2:01.54.

1,600 run: 1. Camden Janiszeski (Luverne) 4:33.33. 2. Darius Fenske (LQPV/DB) 4:33.67.

3,200 run: 1. Nathan Neu (Ortonville) 10:06.73. 2. Kody Wassman (MLAC) 10:23.12.

110 HH: 1. Aiden Voss (Pipestone) 16.18. 2. Trevin Ssali-Gaustad (JCC) 16.27.

300 IH: 1. Ridge Van Westen (JCC) 42.14. 2. Silas Whitebuffalo (YME) 42.22.

4×100 relay: 1. HBC 44.21. 2. Redwood Valley 44.52.

4×200 relay: 1. Luverne 1:32.79. 2. Redwood Valley 1:33.26.

4×400 relay: 1. Luverne 3:32.77. 2. SWCE 3:34.16.

4×800 relay: 1. LQPV/DB 8:25.13. 2. Central MN Christian 8:26.32.

High jump: 1. Riley Ashburn (MACCRAY/RCW) 6-1. 2. Dylan Serreyn (Windom) 5-11.

Pole vault: 1. Austin Frank (BOLD/BLHS) 13-1. 2. Eli Radtke (Luverne) 13-1.

Long jump: 1. Micah Schaap (SWCE) 22-4¾. 2. Riley Ashburn (MACCRAY/RCW) 21-0.

Triple jump: 1. Micah Schaap (SWCE) 43-8. 2. Ben Van Eps (CMCS) 42-5.

Shot put: 1. Tony Nelson (TMB) 54-11. 2. Francis O’Malley (Montevideo) 48-10½.

Discus: 1. Francis O’Malley (Montevideo) 149-2. 2. Tony Nelson (TMB) 146-5.

- Advertisment -