67.2 F
Windom
Wednesday, September 22, 2021

Area teams battle for section berths

Section 3A East Meet

Windom, Mt. Lake Area-Comfrey and Westbrook-Walnut Grove/Red Rock Central each took part in the Section 3A East Meet Thursday at Redwood Falls.

Windom’s girls finished fifth in the team standings with 104 points. MLAC was seventh with 40½ and WWG/RRC took eighth with 29 points. Jackson County Central won the meet title with 120 points.

For the boys, a scoring error has left some of the team standings in question, but Windom Coach Les Knutson said that when the error is corrected, Windom will end up in fourth place with 88 points. MLAC will be fifth with 86 points and WWG/RRC will end up in ninth place with 19. Redwood Valley won the meet with 130 points.

The scoring error for the boys came after a Windom competitor who finished fifth in the event was inadvertently omitted from the results.

Windom

Windom’s girls were led by double-event individual winner Delaney Smith, who won the shot put (43-9) and discus (121-4½).

Jadyn Wormstadt added a win in the high jump (4-10). Gracie Bucher ran to victory in the 400 (1:01.33) and Kaylee Walklin won the 3,200 (11:46.82). Windom’s team of Bucher, Walklin, Hannah Dauer and Lucy Stevens won the 4×400 relay (4:21.67).

The team of Wormstadt, Hadley Sammons, Haidyn Sammons and Walklin finished second in the 4×800 relay (10:59.36) while the team of Stevens, Hadley Sammons, Dauer and Bucher was second in the 4×200 relay (1:54.63).

Haidyn Sammons added a runner-up finish in the 1,600 (6:03.59).

Victoria Robillard was fifth in the 800 (2:47.11). Stevens placed sixth in the 200 (28.74). Dauer placed sixth in the 400 (1:09.25). Virginia Jensen was sixth in the discus (86-7). Erika Lopez placed seventh in the 1,600 (6:27.50). Kendyl Sammons took seventh in the 800 (2:50.18).

Windom’s boys were paced by Dylan Serreyn, who posted a career-best performance to win the triple jump (43-0½). Serreyn also won the high jump (5-11) and was fifth in the long jump (19-5½).

Cameron Alm added a first-place finish in the 400 dash (53.76). Windom’s team of Bryan Macario Rios, Alm, Carter Vancura and Serreyn captured first in the 4×400 relay (3:42.07).

Alex Altman placed second in the discus (138-5) and third in the shot put (45-5). Macario Rios finished third in the 800 (2:13.54). Teigen Wormstadt placed fifth in the 300 hurdles (49.78). Jose Rodas finished fifth in the discus (103-5).

MLAC

MLAC’s girls were led by Kate Janzen, who placed second in the 800 (2:41.19) and tied for fifth in the pole vault (7-8).

Lana Kestner finished third in the 400 (1:04.73). Haily Green finished fourth in the 300 hurdles (53.64) and sixth in the 100 hurdles (18.99). Riley Schroeder placed seventh in the pole vault (7-8).

MLAC’s boys were led by Kody Wassman, who placed second in the 3,200 (10:48.43) and third in the 1,600 (4:56.44).

Cayden LaPointe added third-place finishes in both the 110 hurdles (17.07) and 300 hurdles (46.74). Cole Kleven placed third in the 400 (56.62). Caden Swoboda finished fourth in the 1,600 (4:57.26). Jordan Toll placed fourth in the triple jump (37-10) and fifth in the 200 (24.32). Wyatt Wall finished fourth in the shot put (41-7½). Ben Nachreiner placed sixth in the 100 dash (12.20) with Toll seventh (12.22). Tido Xayachak placed sixth in the triple jump (35-11½) and seventh in the long jump (18-4½). Micah Holmberg placed sixth in the shot put (39-2) and seventh in the discus (96-9). Luke Klassen was seventh in the 400 (58.07). Matthew Wiebe and Swoboda tied for seventh in the pole vault (8-8).

WWG/RRC

WWG/RRC’s girls were led by Elizabeth Strock, who placed second in the 400 (1:04.51) and fifth in the 200 (28.68).

Abby Wiggins tied for fifth in the pole vault (7-8). Theresa Nwaiga finished sixth in the 800 (2:48.04). Kelsey DeSmith finished seventh in the high jump (4-8). Olivia Klumper finished seventh in the discus (83-2).

WWG/RRC’s boys were led by Gabe Krick, who placed sixth in the pole vault (9-1) and Zak Zimmerman, who finished sixth in the 200 (24.69).

Coltin Pilaczynski placed sixth in the high jump (5-7) and seventh in the 110 hurdles (19.57).

Next meets: Check for updates after each meet.
Windom: at Section 3A Meet (Redwood Falls), June 10
MLAC: at Section 3A Meet (Redwood Falls), June 10
WWG/RRC: at Section 3A Meet (Redwood Falls), June 10

- Advertisment -